Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. AKADEMIE
  3. TRICHOLOLOGIE VLASŮ
  4. Poruchy a nedokonalosti vlasového stonku

Poruchy a nedokonalosti vlasového stonku

Onemocněním a vadami vlasové struktury se zabývá trichologie. Následující definované poruchy a defekty vlasového vlákna zahrnují jak běžně se vyskytující nedokonalosti způsobené neodbornou péči o vlasy, tak taktéž vady vlasové struktury genetického původu nebo vzniklé fyziologickými procesy.

Canities neboli šedivění

Canities je odborný termín pro šedivění vlasů pocházející z latiny. Šedivění vlasů je způsobeno ztrátou přirozeného barevného pigmentu melaninu z vlasového vlákna. Canities je jeden z fyziologických příznaků stárnutí. Šedivé vlasy mají totožnou strukturu jako vlasy pigmentované (barevné), pouze neobsahují barevný pigment. První šediny se objevují kolem 30. roku života.

Šedivění vlasů může být vrozené či získané. K vrozenému šedivění vlasů dochází u albínů, kteří se již rodí bez barevného pigmentu v kůži, vlasech a očích. Vrozené šedivění vlasů se nemusí projevit ihned po narození, ale postupem času. Získané šedivění vlasů je důsledkem genetických predispozic a stárnutí. Kromě fyziologického procesu stárnutí může šedivění vlasů být také důsledkem hormonálních poruch, avitaminóz, nedostatku stopových prvků, ale také duševních poruch.

Šedivění vlasů

Přibližně 1% podíl šedivých vlasů ve 30. letech života.

Pili annulati

Pili annulati neboli prstencovité či kroužkovité vlasy je autozomální dědičné onemocnění charakterizované střídajícím se zbarvením vlasového vlákna. Na vlasovém stonku je patrné střídání světlých, stříbrných a tmavých proužků. Vlasy připomíná typické bodliny dikobraza. Vzniklé 1 - 3 mm široké proužky jsou výsledkem poruchy stavby dřeně a kůry vlasů. Nejedná se o poruchu pigmentace.

Hypertrichóza

Hypertrichóza neboli hypertrichosis je onemocnění charakterizované abnormálním růstem vlasů. Hypertrichóza může být taktéž vrozená či získaná. Onemocnění se projevuje nadměrným růstem ovlasení na zcela netypických místech. Rostoucí vlasy jsou hrubé a dostatečně pigmentované, postupem řasu nahrazují vellusový typ vlasů - velmi jemné a lehce pigmentované chloupky. Velmi lehké projevem onemocnění je růst typických vousů pod nosem u žen. Onemocnění je většinou trvalé. Je nutné léčit základní onemocnění díky němuž hypertrichóza vznikla. Léčba zahrnuje odstraňování vlasů mechanicky, chemicky a laserovým ošetřením.

Trichoptilóza

Trichoptilóza je dermatologické označení pro roztřep volného konce vlasu. Kosmetické produkty fungují pouze na kosmetickém efektu vizuálního zacelení konečku vlasů. Kosmetické složky dočasně zacelí roztřepené partie vlasu a chrání vlas před dalším třepením až do jejich umytí.  Jedinou účinnou metodou a zastavení dalšího třepení je zastřižení vlasu nad poškozenou partií.

Trichorrhexis nodosa

Trichorrhexis nodosa neboli uzlíkové vlasy jsou charakteristické svou křehkostí. Vlasy se snadno lámou a roztřepený koneček vlasů je náchylný na další třepení. Léčba spočívá většinou v dostatečné hydrataci vlasů a posílení jejich struktury.

Trichorrhexis nodosa

Monilethrix

Monilethrix je vzácné autosomální onemocnění vlasu charakteristické střídáním tmavších rozšířenějších častí se světlejšími užšími úseky s roztečí menší než 1 mm. Pro svůj tvar se vlasům s onemocněním přezdívá také náhrdelníkové nebo korálkovité vlasy. Vlasy jsou velmi křehké a ve většině případů se těsně nad vlasovou pokožkou lámou.

Fragilitas crinium

Fragility crinium je odborné označení křehkých a velmi lámavých vlasů. Křehké vlasy jsou schopné štěpení v jakékoliv partii vlasu. Roztřepení vlasů není ojedinělé, ale vyskytuje se téměř u všech vlasů. Fragility crinium je nejčastěji výsledkem přehnaného kartáčování, česání či úpravy vlasů pod vysokými teplotami. Nadměrné třepení vlasů může být taktéž výsledkem dlouhodobé expozice slunečnímu záření, fyzikálními či chemickými procesy nebo jako vedlejší příznaky jiného onemocnění. Opět jedinou možností zabránění rozvíjení třepení poškozeného vlasového stonku je zastřižení nad roztřepenou partií.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Akce, slevy a novinky přednostně na Váš e-mail
Přihlaste se k odběru novinek a získejte informace o akčních nabídkách a slevách jako první. Když vás budeme rušit, odběr můžete kdykoliv zrušit.

 

INHAIR.cz přináší jedinečný a luxusní sortiment světových profesionálních produktů vlasové kosmetiky a doplňků. Jsme autorizovaný prodejce kosmetiky na vlasy značek  Medavita, Cotril, Salerm Cosmetics, Lendan, Alea, Elchim, RR Line, Teotema, Edelstein, Vitael, PerfectHair a další. TOP vlasová kosmetika pro zdravé a nádherné vlasy. V nabídce najdete taktéž profesionální pleťovou kosmetiku Osaine a Byotea. Všechny produkty pocházejí z oficiální distribuce určené pro ČR

O nás

Nakupovat vlasovou kosmetiku u nás se vyplatí:
- Více než 999 produktů vlasové kosmetiky pro vás
- Certifikát Ověřeno zákazníky za kvalitu a rychlost
- Garance originality profesionální vlasové kosmetiky
- Při objednávce zboží nad 999 Kč poštovné zdarma
- Expresní doručení kosmetiky na vlasy do 1 - 2 dnů
- Profesionální  vlasová poradna pro vás zdarma

 
Kontakty
Logo
Zákaznická podpora inhair.cz
© INHAIR.cz | Profesionální vlasová, pleťová a dekorativní kosmetika
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz