- Štítky blogu
- Péče o vlasy
- Vlasová kosmetika
- Medavita
- Složení kosmetiky
- Ingredience
- Salerm
- Vlasy
- Kosmetický lexikon
- Novinka
- Vypadávání vlasů
- Cotril
- Vlnité vlasy
- Trendy
- Curly Girl Method
- CGM
- Special Curly
- Aktuality
- Barvené vlasy
- Medavitalovers
- Trichologie
- Kosmetika
- Styling
- Lupy
- Péče o vlasovou pokožku
- DIY
- Blond
- Péče o pleť
- Novinky
- Vlasová poradna
- Zdravé vlasy
- Poškozené vlasy
- Kosmetika na vlasy
- Šampón
- Aknózní pleť
- Vlasová pokožka
- Akné
- Osaine
- Padání vlasů
- Mastná pleť
- Péče o pokožku
- Péče o délky
- Citlivá vlasová pokožka
- Mastné vlasy
- Vánoce
- Růst vlasů
- medavita
- Proti lupům
- Hladké vlasy
- Krepaté vlasy
Správné bakterie, které nás dělají krásnějšími!
Vypadávání vlasů a s ním spojené řídnutí vlasů je natolik psychicky vyčerpávající, že může způsobit úzkosti a negativně ovlivnit kvalitu našeho života. Vypadávaní vlasů může být způsobeno jednak vlivem akutních nebo chronických onemocnění (covid-19 a další), ale také vlivem nesprávné životosprávy, fyzického a psychického stresu. Všechny tyto stavy negativně ovlivňují náš trávicí systém, který je náchylnější na projevy zánětů a zranitelnější vůči virům, bakteriím a jiným cizorodým látkám.
Nespočet vědeckých studií prokázalo, že bakterie v našich střevech hrají velmi důležitou a aktivní roli ve funkci střevní sliznice. Všechny tyto mikroorganismy (je jich doopravdy velmi mnoho) se nazývají mikrobiota (mikroflóra), což je slovo pocházející z řečtiny a znamená „soubor všeho živého v určitém prostředí“. V případě, kdy se tento systém a soubor všeho nachází v rovnováze, nazýváme tento stav eubióza. Pokud je něco špatně a střevní mikroorganizmy v kvalitativně a kvantitativně v rovnováze nejsou, pak se jedná o stav dysbiózy. Tento nežádoucí stav pak způsobuje nejen problémy ve střevech, ale také v celém těle.
Stravovací návyky jsou alfa omegou toho, v jakém stavu se mikrobiota nachází. Mikrobiota hraje klíčovou roli zejména v naší schopnosti metabolizovat bílkoviny, sacharidy, mastné kyseliny, vitamíny a další metabolity. Je stále více evidentní, že existuje souvislost mezi střevní mikrobiotou a stavem vlasů. Vědecké studie potvrzují, že mikrobiota nejen podporuje produkci některých klíčových živin, které podporují růst vlasů, ale také regulují hormony, které řídí jednotlivé procesy životní fáze vlasů: anagenní, telogenní a katagenní fáze. Na základě vědeckých výzkumů bylo zjištěno, že společné působení střevní dysbiózy s dalšími vlivy (stres, věk…) vede k rozvoji různých forem alopecie (vypadávání vlasů). Doporučení pak zní jasně! Mikrobiotu je důležité udržovat ve stavu eubiózy užíváním probiotik a zejména pak vhodnou stravou. Tím je možné zajistit dobrou střevní obranyschopnost organizmu a celkově podpořit náš imunitní systém, který se tak stane odolnějším vůči nevhodné imunitní reakci.
Zdraví vlasů je silně ovlivněno řadou faktorů, které jsou vázány na zdravou a vyváženou stravu, která zahrnuje všechny nezbytné živiny pro správné fungování a tvorbu folikulů a syntézu kolagenu. Bylo zjištěno, že lidé s nevyváženou stravou mají slabší průměr vlasu a menší vlasové cibulky. Dokonce vykazují ztenčení nebo úplnou ztrátu kořenového obalu, který v podstatě představuje pomyslnou kotvu vlasů uvnitř vlasové pokožky. Vlasy jsou z 65-95 % tvořeny keratinem, zbytek pak tvoří voda, tuky, pigmenty a oligoelementy. I přesto, že je keratin zastoupen nejvíce, je pro zajištění zdravého stavu vlasů nutné respektovat a uspokojit i tyto další nezbytné prvky, které se zde nacházejí. Proto je důležité tělu zajistit dostatečné množství vody: přibližně 1,5 litru denně pro hydratovanou vlasovou pokožku a lesklé vlasy. Klíčové jsou také esenciální aminokyseliny: zejména cystin a lysin, které jsou odpovědné za syntézu kolagenu. Zvláště důležitý je cystin, který obsahuje síru a dodává vlasům pevnost a pružnost. Taurin a arginin pomáhají vyživovat vlasové cibulky a můžeme je najít například v červeném mase, vejcích nebo rybách. Glycin a histidin jsou dvě důležité složky kolagenu, které zlepšují buněčnou obnovu a výživu (trofika) vlasů.
Zdraví a dobrou kondici vlasů ovlivňuje také dostatečný přísun tzv. oligoelementů, zejména pak přísun železa. Tento minerál je základní složkou hemoglobinu, který krví přenáší kyslík a výživu vlasovým folikulům. Neméně důležitý je také zinek, který se přirozeně nachází v mase a rybách, protože stimuluje imunitní systém a podporuje činnost kmenových buněk. Hořčík, který se nachází v obilovinách, zelenině, sušeném ovoci nebo luštěninách podporuje syntézu enzymů, které se podílejí na tvorbě melaninu a na růstu vlasů. Měď se například nachází ve špenátu, korýších, měkkýších, v ořeších, čokoládě, v mléce a v mléčných výrobcích nebo v bramborách a podporuje syntézu melaninu a dodává vlasům zářivou barvu.
Vitamíny jsou obzvláště důležité, protože některé z nich ovlivňují činnost folikulů. V některých případech lze problémy s vlasy a vlasovou pokožkou přičíst nedostatku vitamínů, který je důsledkem drastických a nevhodných diet.
Zdá se, že je to jasnější než kdy dříve. Jsme to, co jíme a každý to vidí!
SEDM VITAMÍNŮ, KTERÉ JSOU NEZBYTNÉ PRO ZDRAVÍ A INTEGRITU VLASŮ. KAŽDÝ Z NICH HRAJE V SYSTÉMU VLASOVÉ POKOŽKY JINOU SPECIFICKOU ROLI.
VITAMÍN A
Začněme vitamínem A, který je zejména známý jako retinol. Pro vlasy je důležitý, protože pomáhá při tvorbě mukopolysacharidů, tedy cukrů, které se nacházejí v pokožce a obalují vlasový kořínek. Reguluje také syntézu keratinu, má významný antioxidační účinek proti volným radikálům.
VITAMÍN E
Vitamín E je dalším významným vitamínem, který bojuje proti volným radikálům, které jsou často zodpovědné za předčasné stárnutí vlasů a vlasové pokožky.
VITAMÍN B
Vitamíny skupiny B regulují metabolismus vlasových folikulů a musí být bezpodmínečně zařazeny do naší stravy, protože si je tělo nedokáže samo vyrobit. Vitamín B1 podporuje růst zdravých a silných vlasů; vitamín B2 podporuje vylučování kožního mazu i metabolické procesy buněk a folikulu a jeho nedostatek může způsobit suchou vlasovou pokožku; B3 podporuje energii metabolismu a přispívá k integritě vlasů a vlasové pokožky; B4 stimuluje vlasové folikuly; B5 pomáhá udržovat vlasový stonek pevný a urychluje růst vlasů; B6 podporuje přeměnu bílkovin a ovlivňuje enzym 5-alfa reduktázy, čímž zabraňuje přeměně testosteronu na DHT, což je klíčové pro prevenci před vypadáváním vlasů; B9 je klíčový pro syntézu bílkovin a nukleových kyselin, nedostatek tohoto vitamínu způsobuje akutní telefonní efluvium (lámání, ztenčování a nadměrné vypadávání vlasů); B12 se nachází v živočišných produktech ve formě bílkovinného komplexu.
VITAMÍN H
Vitamín H je ve vodě rozpustný vitamín a podporuje tvorbu tuků, v malé míře je produkován střevní mikroflórou.
VITAMÍN D
Vitamín D je důležitý pro zajištění integrity vlasů a vlasové pokožky. Jeho nedostatek způsobuje vypadávání vlasů a dermatitidu.
VITAMÍN F
Vitamín F se skládá ze dvou esenciálních mastných kyselin, tj. kyseliny linolové a alfa-linolové a kyseliny arachidonové. Nedostatek vitamínu F vede k erytému (zčervenání kůže), k suché vlasové pokožce s šupinkami, k vypadávání vlasů a také k depigmentaci a suchosti vlasů.
VITAMÍN C
Vitamín C se stále více a více stává součástí kosmetických přípravků. Jedná se o silný inhibitor volných radikálů a podporuje imunitní systém. Podporuje také vstřebávání železa.